Mi hátráltatja a 25-40 év közötti nőket és férfiakat, fiatal párokat, hogy szembenézzenek a meddőség problémájával? Miért halogatják a problémakezelést? A többszörös tabutéma, amivel ideje szembenézni.
Orvosi értelemben meddőségről – infertilitásról - akkor beszélünk, ha egy éven keresztül történő rendszeres, védekezés nélküli házasélet nem eredményez terhességet. 12 hónap sikertelenség után ajánlott orvoshoz fordulni, és elkezdeni a meddőségi eljárást. Idősebb párok esetében, illetve sokadik próbálkozás után érdemes hamarabb orvost felkeresni. A meddőség kezelését el lehet kezdeni gyógyszeresen, és reprodukciós technikák igénybe vételével, amit az IVF (in vitro fertilizáció), azaz lombikbébi programok jelentenek.
Tévhitek világa: makacs mítoszok
A nők oldalán is rengeteg olyan hiedelmet lenne szükséges eloszlatni, amik késleltetik, gátolják vagy megnehezítik a meddőségi kezelés elkezdését. Ilyen például az életkor és a termékenység összefüggése. A nők 86 százaléka úgy gondolja, hogy a termékeny állapotuk 35 éves korukban kezd hanyatlani, azonban a nők 20-as éveik közepén érik el termékenységük csúcsát – derül ki a Trends in Fertility 2017-es kutatásából.
Még kevésbé köztudott, hogy a meddőség problémája korántsem csak a nőké. A meddőség önmagban is tabutéma, de a férfiak szerepe a kérdésben még inkább kerülendő témának számít. Pedig sem a hazai, sem a nemzetközi adatok nem indokolják, hogy a sikertelen gyerekvállalás nehézségeit kizárólag női problémának tartsuk.
Haza felmérések szerint hasonló arányban múlik a gyermekvállalás sikertelensége a férfin és a nőn. Magyar adatok szerint 40 százalékban találunk női okot, szintén 40 százalékban férfi okot, 20 százalékban pedig a pár mindkét tagjánál van olyan eltérés, mely a meddőség okának tekinthető. Ezért érdemes a meddőségi kivizsgálás során a pár mindkét tagját orvosi diagnózis alá vetni.
Férfiak esetében a spermiumok hiánya, a túl kevés vagy nem eléggé mozgékony spermiumok egyaránt gátolhatják a megtermékenyülést. Az andrológiai eredetű, azaz a férfi nemi szervek működési zavaraira visszavezethető meddőség aránya pedig hihetetlenül megnőtt az elmúlt néhány évben. Így holland kutatások szerint az elmúlt 5 évben egyes populációs mintákban csaknem felére csökkent a normális hímivarsejtek száma.
Modern életmód versus férfiasság
Ahogy a nők, úgy a férfiak esetében is igen sokrétű okai lehetnek annak, miért is sérül a termékenység. Így a genetikai és hormonális okok mellett egyes gyulladásos betegségek, vagy éppen a herék működőképessége szempontjából túl magas hőmérséklet is meddőséget eredményezhet. Ugyancsak a spermaképződés csökkenéséhez vezethetnek egyes kémiai hatások, vagy sugárzás, de idegrendszeri problémák is akadályozhatják a sikertelen megtermékenyítést.
Mindezek mellett a napjaink életmódjára visszavezethető, valamint pszichés tényezők, így például a felhalmozott munkahelyi stressz, a le nem vezetett feszültség is nagyban hozzájárul a meddőség kialakulásához.
A napjainkban jelentős pszichés stressz és munkahelyi terhelés hatásain kívül további ok lehet – egyebek mellett - a serdülőkor után jelentkezett mumpsz, a dohányzás, kábítószer- vagy alkoholfogyasztás, de akár a túlzásba vitt fogyókúrák sora is.
Megoldáskeresés csetlő-botló férfiakkal
A meddő pároknál sokszor már egy terápiás ülés, egy hatszemközti beszélgetés elindíthatja a pozitív irányú változást, elkezdheti oldani a gátlásokat és a párkapcsolati feszültségeket. Mind a nőkben, mind a férfiakban rengeteg pszichés nyomás halmozódhat föl a sikertelen próbálkozások hatására is. Tipikus forgatókönyv, hogy a férfi először hárít, nem akarja elhinni, hogy igaz a diagnózis, hiszen az önmagába vetett hit, mítosz omlik össze. Majd a beletörődés után elkezdi hibáztatni magát. A szakemberek tapasztalatai szerint a szégyen, a haszontalanság és a bűntudat ilyenkor nagyon erős a férfiban. Tipikus reakció, hogy túlértékeli a saját stresszkezelési képességeit, a problémát egyedül akarja megoldani, magába fojtja az érzéseit, miközben a felszín alatt egyre erősödik benne a félelem és a kétségbeesés, amiért már nem ő az uralkodó a családalapítás mikéntje és időzítése felett. Ilyen esetben fontos, hogy a párok beszélgessenek a problémákról, és a férfi letegye a válláról a felelősség terhét.
Uraim, van segítség!
Az orvostársadalom tagjai között mind szélesebb körben elfogadott, hogy a tüneti kezelés helyett sokkal inkább a kiváltó ok megszüntetése a fontos (pl. a here-visszértágulat műtéti megoldása, gyulladás kezelése, stb.). Erre sokszor a gyógyszeres kezelés lehet a megoldása. Abban az esetben pedig, amennyiben a meddőség hátterében a spermium hiányát észlelik, akkor műtét, hormonkezelés, vagy mesterséges megtermékenyítés is szóba jöhet. A kezelést érdemes minél előbb, és minél fiatalabb korban elkezdeni a sikeresség érdekében, ugyanis így növekszik az esély a későbbi gyermekvállalásra.
Dr. Albert István, a Versys Clinics andrológus szakorvosa hozzátette: „A meddő párok kivizsgálásában az andrológiai kivizsgálás ma már nélkülözhetetlen, hiszen legalább olyan mértékben „hibás”ebben a férfi, mint a nő. Az elmúlt években ez a szakterület is hatalmasat fejlődött, ma már a férfi meddőség kivizsgálásában nem elegendő egy mikroszkóp és egy sparmavizsgálat, hiszen mérni tudjuk, milyen mértékben kötődik a petesejthez a spermium, képes-e bejutni a petesejtbe, és ha bejutott, mennyire ép a DNS állománya, képes-e sejtosztódást, ezáltal magzatot létrehozni. A különböző, sokszor panaszt nem okozó andrológiai kórképek, betegségek kezelése, gyógyítása révén pedig képesek lehetünk meddő férfiakat termékennyé tenni. Tehát a meddő párok kezelésében ma már elengedhetetlen az andrológiai szakorvosi vizsgálat."
2017. Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet