A most 24 éves fiatal édesanyának még pubertás kora előtt, 9 évesen fagyasztották le a petefészekszövetét, amit azután 2016-ban sikeresen visszaültettek.
Dr. Sara Matthews, a hölgy kezelőorvosa elmondta, hogy nagy előrelépést jelent ez a siker a termékenység-megőrzés tudományában, hiszen idáig csak felnőttek esetében látták, hogy jól működik az eljárás, gyermekekre vonatkozóan nem voltak eredmények.
Al Matrooshi-nál, az édesanyánál, gyermekkorában diagnosztizálták a Beta thalassemia-t, ami egy olyan örökletes betegség, ami csökkenti a vér oxigénszállítási képességét. Mivel fennállt annak a veszélye, hogy a gyógykezelés – kemoterápia és csontvelő átültetés – később meddőséget okozhat a lánynál, az orvosok lefagyasztották Al egyik petefészkét.
2016-ban egy dán orvosi csoport végezte el a lefagyasztott petefészekszövetek visszaültetését. Bár Al Matrooshi a kemoterápia következtében már a menopauza állapotában volt, a visszaültetést követő 3 hónapon belül a hormonszintje visszaállt a normális szintre és újra beindult a menstruációja is. Ezt követően a hölgy IVF (lombikprogram – In Vitro Fertilizáció) eredményeként vált édesanyává.
Helen Picton professzor, a Leeds-i egyetem reprodukciós és korai fejlődési részlegének a vezetője hangsúlyozta, hogy azért is fontos ez az eredmény, mivel Al Matrooshi az elsők között volt, akiknek a petefészek szövetét lefagyasztották. Ez 2001-ben történt, jóval azelőtt, hogy gyermek született volna petefészekszövet fagyasztás eredményeként.
Világszerte idáig több mint 60 gyermek született olyan édesanyáktól, akik korábban petefészekszövet fagyasztáson, majd sikeres visszaültetésen esetek át. Al Matrooshi esete sokak számára reményt adhat, hiszen a fiatal hölgyek és kislányok esetében a rákos betegségek gyógyításakor a termékenység megőrzése kiemelten fontos.
Dr. Vereczkey Attila a Versys Clinics Humán reprodukciós intézet orvosigazgatója elmondta, hogy munkacsoportja Magyarországon elsőként rendelkezik kutatási engedéllyel a petefészekszövet fagyasztására és visszaültetésére olyan páciensek esetében, akik rosszindulatú daganatos megbetegedéssel küzdenek. A kutatási keretszámon belül az eljárás térítésmentesen igényelhető a rákos megbetegedéssel küzdő páciensek számára, de a részvételt kizárólag onkológus kezdeményezheti a pácienssel való egyeztetést követően.
Dr. Vereczkey kiemelte, hogy a módszer egyik legnagyobb előnye, hogy serdülőkor előtt is végrehajtható, és a páciensek semmilyen előkezelést nem igényelnek, tehát döntés esetén egyik napról a másikra elvégezhető, attól függetlenül, hogy a menstruációs ciklusnak éppen melyik fázisában van az illető. Egy rövid sebészeti eljárásról van szó, ami egynapos, minimál invazív sebészet keretében a legtöbb esetben megoldható, a páciensek számára jól tolerálható.
Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet – 2017.
A bejegyzés az alábbi cikk alapján készült:
http://ivf.net/ivf/first-baby-born-using-ovary-frozen-before-puberty-o9712.html