A túlsúlyhoz kapcsolható csökkent termékenység nemcsak az édesanyák számára okozhat problémát. Az NIH (National Institutes of Health – Amerikai Orvostudományi Kutatási Intézet) által, a közelmúltban végzett kutatás azt találta, hogy azok a párok, ahol mindkét fél túlsúlyos, nagyobb arányban szembesülnek a nehezített fogantatás problémájával, mint azok, ahol csak az egyik fél.
A kutatás megerősíti a korábbi tanulmányokat abban, hogy a túlsúlyosnak tekintett nőknek (a BMI/testtömeg indexük magasabb 30-nál) alacsonyabb a termékenységük. Azonban azt is megállapítja, hogy ez fokozottabbá válik akkor, ha a pár mindkét tagja túlsúlyos.
Azoknak a pároknak, ahol mindkét fél testtömeg indexe meghaladja a 35-öt, átlagosan 60%-kal alacsonyabb a termékenysége, mint azoké, akiknél a BMI az egészséges 25 alatt van.
„Az elhízás a férfiakra és a nőkre is egyaránt negatív hatással van – mondta Erica Johnstone, az Utah-i egyetem nőgyógyász és reprodukciós endokrinológus szakorvosa. A nőknél az elhízás rendszertelen periódusokhoz vezethet, és romlik a petesejtek minősége is, valamint a meddőségi kezelések eredményessége is alacsonyabb az esetükben. A férfiaknál a túlsúly csökkenti a tesztoszteron szintet, amely fáradékonyságot és a libidó csökkenését is okozhatja. Az elhízás ezen felül csökkentheti a spermiumok mennyiségét is.”
A meddőségi kezelések segítségével növelhető a termékenység, de ezek a kezelések kevéssé eredményesek az elhízott párok esetében.
Az NIH kutatása az első olyan felmérés, amely egyszerre nézi a női és a férfi testfelépítést, amikor a terméketlenséget vizsgálja. A kutatás során 500 párt kísértek végig Texas és Michigan államokban a gyermekvállalási próbálkozásuk során egy 12 hónapos időszakon keresztül. A nők 27%-a, a férfiak 41% esetében volt a testtömeg index értéke 30-nál magasabb.
Amerikában a felnőtt lakosság 36%-a orvosi értelemben elhízott, és ez a szám az elmúlt 20 évben folyamatosan emelkedik. A testfelépítéshez kapcsolódó termékenységi problémák emiatt vélhetően egyre inkább jellemzővé válnak a teljes populációban is.
Fontos kiemelni, hogy a legtöbb pár esetében a termékenység javítható, ha változtatnak az életmódjukon a párok. „ A testtömeg 5-10%-ának csökkentése javíthatja az ovulációt és általánosan is az egészségi állapotot – jegyezte meg Dr. Johnstone. Az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás, és a legalább heti 5 alkalommal végzett min. 30 perces torna mellett, a pároknak tanácsoljuk, hogy hagyjanak fel a dohányzással, csökkentsék az alkoholfogyasztást, és legalább 7 órát aludjanak éjszakánként.”
Dr. Fazekas Anita, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szülész-nőgyógyász szakorvosa hozzátette: sajnos mi is egyre többször szembesülünk azzal, hogy mind a férfi, mind a női pácienseink között növekszik a túlsúlyosak száma és napi munkánk során tapasztaljuk, hogy ez, a gondoltnál nagyobb mértékben befolyásolja a termékenységet.
Nők esetében a túlsúllyal járó inzulinrezisztencia, illetve ösztrogén túlsúly lehet nehezítő tényező. Az ovuláció is sokszor elégtelen, illetve a petesejtek minősége sem mindig megfelelő. Az is bizonyított, hagy spermiumok minőségét is befolyásolja a túlsúly, illetve a cukor háztartási probléma is kedvezőtlenül hat rájuk.
Ezért is javasoljuk minden páciensünknek az ideális testsúlyra való törekvést, szükség szerint az endokrinológus, illetve a dietetikus segítségét. Próbáljuk pácienseinkkel megértetni, hogy az ideális testsúly nem csak saját egészségük miatt fontos, de termékenységük megőrzése céljából is.
2017 – Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet