A cöliákia olyan genetikai alapú autoimmun betegség, amelyet az egyes gabonafélékben (a búzában, rozsban, árpában és zabban) megtalálható fehérjerész, az ún. gliadin (a glutén egyik komponense) vált ki.
Ez a krónikus autoimmun betegség mind a bélrendszert, mind a bélrendszeren kívüli szerveket/szervrendszereket érintheti. A klasszikus megjelenési formája elsődlegesen gyomor és bélrendszeri tünetekkel jár, mint a más okkal nem magyarázható hasmenés, haspuffadás, hányinger, hányás (v. székrekedés), zsírszéklet. Valamint a felszívódási zavarok következtében kialakuló testsúlyvesztés, a vérszegénység (vas, folsav, B 12), a csontritkulás és fogzománchiba (alacsony kalcium és D vitamin szint), valamint a vérzékenység (alacsony K vitamin szint) és az ödéma (alacsony albuminszint) is gyakori. Fontos tudni azonban, hogy sok esetben nagyon gyakori a tünetmentesség is. A cöliákia gyomor és bélrendszeri panaszokon kívüli egyéb megjelenési formája az esetlegesen kialakult csökkent termékenység, a menstruáció elmaradása, amely szintén lehet a felszívódási zavar következménye is. Összegezve: a felnőtt lakosságnál a betegség rendkívül változatos formában jelentkezhet (súlyos felszívódási zavaroktól kezdve a tünetmentességig), ezért is alacsony a diagnosztizált esetek száma.
A cöliákia előfordulási gyakorisága riasztó mértékben nő. Az Egyesült Államokban készült felmérés szerint az elmúlt 25 évben már ötszörösére nőtt azoknak a diagnosztizált eseteknek a száma, akiknek ez a betegség problémát okoz, valamint mára már a lakosság 1%-a érintett. Ennél sokkal nyugtalanítóbb a betegség változatos természete miatt az, hogy becslések szerint az érintettek 95%-ában felderítetlen marad a cöliákia.
A cöliákia diagnózisa egy speciális vérvizsgálattal történik, amelynek során specifikus antitesteket keresnek és pozitív eredmény után, szakorvosi elrendelés szerint következhet a kórmeghatározás igazolására a vékonybél felső traktusának az endoszkópos vizsgálata.
A cöliákia termékenységre gyakorolt hatásáról első alkalommal John Morris számolt be 1970-ben a The Lancet c. szaklapban, amikor 3 olyan termékenységi probléma helyreállításával kapcsolatos esetet mutatott be, amelyben a gluténmentes diéta segítségével érték el az eredményt. Az elsőként megjelent cikk óta nagyon sok tanulmány foglalkozott a cöliákia és a meddőség kapcsolatával. Az eredmények ellentmondásosak: míg pár tanulmány megerősíti az összefüggést, addig vannak olyanok, amelyek nem igazolják azt. Ezen ellentétes eredmények miatt, jelenleg nincs olyan nőgyógyászati vagy gasztroenterológiai szakmai irányelv, ami a meddőséggel küzdő nők körében javasolná a cöliákia szűrését.
Egy, a közelmúltban megjelent meta-analízis, amely a Journal of Clinical Gastroenterology c. lapban jelent meg új megvilágításba helyezi ezt a kérdést. A szerzők 105 cöliákiával foglalkozó kutatásból 9 adatait fésülték össze. Azokat a kutatásokat, amelyekben a cöliákia diagnózisa kizárólag szerológiai (vérvételi) eredményeken alapult, kizárták az elemzésből. Ez az analízis azt mutatja, hogy a bármilyen ismert okból előforduló meddőség gyakorisága a nők körében 2,3% és esetükben 3,5-szer nagyobb a cöliákia előfordulásának az esélye. Az ismeretlen eredetű meddőség előfordulásának gyakorisága a nők körében 3,2% és ebben a csoportban megdöbbentően magasabb, mintegy hatszoros a cöliákia előfordulásának az esélye. Ezen eredmények alapján a kutatók javasolják, hogy minden meddőséggel küzdő páciens esetében végezzenek szűrővizsgálatot a cöliákia kimutatására. A Versys Clinics-ben a cöliákia szűrése a protokolláris kivizsgálás része.
A meddőség mellett a cöliákia kapcsolatban áll több nőgyógyászati problémával is, mint például az első menstruáció késői megjelenése, a korai menopauza, az endometriózis és a visszatérő korai vetélés. Bár a rendelkezésre álló adatok ellentmondóak, több nagy kutatás is azt találta, hogy a kezeletlen cöliákia kapcsolatban áll az olyan kedvezőtlen szülészeti kimenetelekkel, mint a méhen belüli növekedés lassulása, a koraszülés, alacsony születési súly, szülés utáni vérzés.
A cöliákiában szenvedő páciensek és közvetlen leszármazottaik körében nagyobb az esélye más autoimmun betegségek kialakulásának is. Sajnos a közvetlen leszármazottak körében a cöliákia kialakulásának is nagyobb a veszélye. Bár jelenleg a meddőséggel küzdő páciensek körében nem bevett gyakorlat a cöliákia szűrése, mindenképpen figyelni kell körükben erre a betegségre.
A gyakorlatban mire kell ügyelni gluténmentes táplálkozásnál?
Egy egészséges személy napi 15-20 gramm glutént fogyaszt, míg a cöliákiás küszöb <10 mg/nap (maximum 10-100 mg/nap). A cöliákia sajnos nem gyógyítható, a diétát egész életen át kell folytatni!
Glutént a következő élelmiszereink tartalmaznak:
- búza és búzaeredetű termékek (liszt, korpa, töret, dara, csíra, csíraolaj, keményítő, módosított keményítő, hidrolizált búzafehérje, búzafehérje alapú sütőipari térfogatnövelő szer)
- rozs és rozseredetű termékek
- árpa és árpaeredetű termékek
- zab és zaberedetű termékek
- tönköly (tönkölybúza) és őrleményei
- kamut-búza és őrleményei
- fenti gabonafélék keresztezésével előállított bármely mag és abból készült termék
- a fenti magok pelyhesített változata
- gluténliszt
Hogyan érdemes válogatni alap élelmiszereink közül? Mire kell ügyelnünk?
Gabonatermékek
- Az alkalmazott gabonatermékek fogyasztását érdemes újragondolni a gluténmentes táplálkozás előírásainak megfelelően. Célszerű a rizs, burgonya, kukorica, szója, cirok, köles, hajdina, quinoa, amarant, lupin, sárgaborsó, manióka, stb. beiktatása az étrendbe. Természetesen fontosak a kifejezett gluténmentes termékek is.
Húsok, húskészítmények, halak
- Valamennyi tőkehús, friss hal gluténmentes. Azonban a húskészítmények és a húskonzervek, valamint a halpaszták tartalmazhatnak glutént. A panírozott mélyhűtött késztermékek, véreshurka tartalmaz glutént. A húskészítmények közül csomagoltat válasszon, és győződjön meg arról, hogy gluténmentes (címke). A gyártónak garantálnia kell!
Tej, tejtermék illetve alternatívák
- Alternatívák közül fogyaszthat gabonából (pl.: rizs), hüvelyesből (pl.: szója), magból (pl.: szezámmag, napraforgómag), csonthéjasból (pl.: mandula, dió, kókusz) készülő termékeket.
- Beillesztető a diétába a joghurt, kefir, tehéntúró, kemény sajtok és a vaj is. Azonban a gyümölcsjoghurt gluténmentességét a gyártónak kell szavatolnia, mivel ezek előállításakor előfordulhat, hogy állományjavítóként gluténtartalmú anyagot is felhasználnak. Glutént tartalmaznak a müzlis és egyéb gabonás joghurtok. A tejdesszertek, a joghurthabok, túrókrémek, ízesített joghurtok glutént tartalmazhatnak.
Zöldségek, főzelékfélék
- A gyümölcsök, zöldségek, (gyorsfagyasztott natúr konzervipari készítmények), főzelékfélék nem tartalmaznak glutént, így azt bátran fogyaszthatja. Azonban a magasabb feldolgozottsági fokú zöldség- és gyümölcskészítmények tartalmazhatnak glutént.
Tojás
- A tojás maga gluténmentes. Azonban a tojásból készült készítmények és az elkészített fogások (étterem!) tartalmazhatnak glutént.
Zsiradék
- Az egészséges táplálkozásnak megfelelő mértékben szabadon fogyaszthatók a növényi olajok (kivéve: búzacsíraolaj). Figyelni kell arra, hogy egyes szalonnafélék, füstölt húsok pácolásához gluténtartalmú anyagokat is felhasználhatnak.
Folyadék, egyéb
- A víz, ásványvíz, szénsavas üdítőital, teafüvek, gyógyteafüvek és a babkávéból készült kávé glutént nem tartalmaz. A malátából készült pótkávé, a gabonarosttal kiegészített gyümölcslevek azonban tartalmaznak glutént. A kakaópor, sport és fogyókúrás italporok szintén tartalmazhatnak glutént, csakúgy, mint az „italautomatás” csokoládé, kávé és tea.
- Az alkoholos italok közül a bor, a kukoricából készített sör, a valódi gyümölcspálinka és az aromából és tiszta szeszből készített alkoholos italok gluténmentesek. A gabonából erjesztett italok fogyasztása (vodka, whisky, gabonapálinka) megengedett, de természetesen nem javasolt.
- Glutént tartalmazhatnak a levesporok, leveskockák, saláta dresszingek (üveges és instant), mártások, ketchup, majonéz, szójaszósz, fűszerkeverékek, fűszerkrémek, mustár, stb. A zöld és száraz fűszernövények azonban gluténmentesek.
- Az étrendkiegészítők és egyes gyógyszerek is tartalmazhatnak glutént (ogyi.hu)!
Otthoni ételkészítésre is figyelni kell:
- Ne készítse ugyanazon a gyúródeszkán a gltuénmentes süteményt vagy kenyeret, amelyen előzőleg például búzalisztből készített terméket készített.
- Ne tálalja a külön elkészített főzeléket ugyanazzal a merőkanállal, mint a például búzaliszttel sűrítettet.
A biztonsága érdekében mindenképpen érdemes átalakítani az egész konyhát, legfőképpen az eszközökből javasolt újakat venni.