A meddőséget előidéző probléma számos esetben nem a nők fogamzóképességén múlik. A tapasztalatok alapján az esetek 30-40%-ban a férfiak infertilitása áll a gyermekvállalás útjában. A férfi meddőséget előidézhetik hormonális problémák, ivarcsatorna-fertőzés, a spermiumok teljes vagy részleges hiánya, azok gyenge mozgása, vagy veleszületett fejlődési rendellenességek.
Ezek a genetikai rendellenességek nem gyógyíthatók, legfeljebb a kísérő tünetek enyhíthetők, például hormonadagolással. A kutatások azt bizonyítják, azonban hogy a genetikai rendellenességek kialakulása megelőzhető, csakhogy ezért nem a férfiak, hanem a várandós édesanyák tehetnek a legtöbbet.
Azok a nők ugyanis, akik terhességük vagy a szoptatás alatt dohányoznak, fiúgyermekük jövőbeli termékenységét veszélyeztethetik, a Human Reproduction orvosi szaklapban megjelent tanulmány szerint. Közismert tény, hogy a terhesség alatti dohányzás számos módon negatívan befolyásolhatja a fejlődő embriót, de mostanáig a fiúutódok termékenységére való hatásmechanizmusáról nem voltak az orvostudománynak ismeretei.
Professzor Eileen McLaughlin, a Newcastle-i egyetem Priority Research Center in Chemical Biology Társelnöke vezette azt a kutatást, amelyben azt vizsgálták, hogyan befolyásolja a fiúutódok termékenységét az anya terhesség és szoptatás alatti dohányzása. A kutatásunkban egy állati modellt használtak, amelyben az emberi dohányzást imitálták annak érdekében, hogy megfigyelhessék, hogyan befolyásolja az anya terhesség és szoptatás alatti dohányzása a fiúutódok termékenységét. Az egyik csoportban 27 nőstény egeret vizsgáltak, amelyek napi 1 csomag cigarettának megfelelő dohányfüst mennyiségnek voltak kitéve. Egy másik 27 fős csoport nőstény egereit normál levegőn figyelték, majd hat hét elteltével mindkét csoport tagjait egészséges hím egerekkel párosodtak.”
A dohányfüstnek való kitételt a kutatók folytatták a vemhesség és a szoptatás ideje alatt is, egészen addig, amíg a kölyköket elválasztották. Az így megszületett 108 hím egeret egész kifejlett korukban rendszeresen vizsgálták. A kutatók spermiumok előállításáért felelős sejtek DNS rendellenességeit, a spermiumok számát és a mozgásukat, valamint termékenyítő képességüket vizsgálták.
Kutatásaik eredményei azt mutatják, hogy a cigarettafüstnek kitett anyaállatok hím ivadékainak alacsonyabb a spermiumszáma, azok rosszabbul mozognak, abnormális az alakjuk és nem kötődnek megfelelően a petesejtekhez az IVF eljárások folyamán. A termékeny kor elérésekor ezek a dohányfüstnek kitett utódok nem, vagy csak korlátozottan termékenyek.
„Ez az első alkalom, hogy hitelesen bizonyítani tudtuk azt, hogy a fiúutódok cigarettafüstnek való kitettsége a terhesség alatt és az élet kezdetén károsítja a későbbiekben a termékenységüket”–mondta McLaughlin professzor.
Most már bizonyított tény, hogy a cigarettafüstben megtalálható toxinok közvetlen befolyással vannak a herékben levő őssejt populációra, ezáltal végérvényesen csökkentve az ott termelődő spermiumok számát. Ismeretes az is, hogy ezen toxinok hatására végbemenő oxidatív stressz károsítja a herékben találhatósejtek sejtmagjait és a mitokondriumokat is (a sejtek energiaközpontjai), hibás morfológiájú és mozgású, illetve a petesejthez kötődni vagy azzal egyesülni képtelen spermiumokat eredményezve.
Bár ezt a tanulmányt egereken végezték, az eredményei relevánsak az emberekkel kapcsolatosan is, hiszen sok, ma 30-40 éves férfi lehetett az anyaméhben kitéve cigarettafüstnek akkor, amikor annak egészségkárosító hatásai még kevésbé voltak ismertek. Ezeknek a férfiaknak a termékenységi problémái az alacsony és rossz minőségű spermiumokkal hozhatók összefüggésbe.
Sajnálatos módon a nők közel 25%-a napjainkban is folytatja a dohányzást várandóssága és/vagy a szoptatás ideje alatt, ezzel a számos szív- és érrendszeri kockázaton túl potenciálisan veszélyezteti fiúgyermeke termékenységét is.
A kutatás legfontosabb tanulsága számunkra az, hogy folytatni kell a dohányzás káros hatásaival kapcsolatos felvilágosító programokat és még inkább hangsúlyoznunk kell a terhesség és szoptatás alatti dohányzás veszélyeit, hiszen a férfi ivarsejtek fejlődésük korai szakaszában nagyon sérülékenyek és a potenciálisan létrejövő termékenységi problémák évtizedekig nem derülnek ki. - mondta Dr. Vereczkey Attila a Versys Clinincs orvosigazgatója.
A kutatók tovább folytatják a cigarettafüst károsító hatásainak vizsgálatát nemcsak a dohányzó anyák és fiúutódaik, hanem azok további hím leszármazottai esetében is. Folynak kutatások a cigarettafüst petesejtekre és a további nőstény utódokra gyakorolt hatásairól is.
Forrás: Damaging legacy: maternal cigarette smoking has long-term consequences for male offspring fertility”, by A.P. Sobinoff et al. Human Reproduction journal. doi:10.1093/humrep/deu235