A tiltakozás legtöbb formája elfogadott és nagy hagyományokkal rendelkezik Franciaországban. 1789-ben a Bastille ostromakor, 2010-ben a nyugdíjreform ellen és legutóbb 2013-ban az azonos neműek házassága mellett és ellen is nagy tömegek vonultak meggyőződésük kinyilvánítása céljából az utcára.
Egy új forradalom zajlik most is Franciaországban, amit 130 orvos, meddőségi specialista által, a Le Monde c. lapnak eljuttatott tiltakozás indított el.
A márciusban publikált levélben a szakemberek a Franciaországban jelenleg hatályos, a lombikbébi kezelésekkel (IVF – In Vitro Fertilizáció) kapcsolatos szabályozások enyhítését és egy központi IVF stratégia – amelyhez hasonló az Alzheimer kór és a daganatos megbetegedések esetében már létezik – megalkotását követelik.
A levél négy olyan beavatkozást emel ki, amelyek ma nem érhetőek el Franciaországban:
- a petesejt adományozást, amelyet ha külföldön végeztetik el, megtérít a Francia társadalombiztosítás;
- az embriók genetikai szűrését, ami a legtöbb Európai országban rutin eljárásnak minősül;
- a saját petesejt lefagyasztását egészségügyi vagy szociális indokkal;
- a párkapcsolati státusztól független spermadonációt minden hölgy számára.
Ezen beavatkozások mindegyike jogi anomáliákat és következetlenségeket vet fel: a PGD-A/PGS például nem engedélyezett a magzati kromoszómahibák kiszűrésére, azonban a magas rizikófaktorú csoportokban a szülés előtti tesztek javasoltak; az egyedülálló hölgyek donorsperma segítségével nem vállalhatnak gyereket, de számukra is engedélyezett az örökbefogadás; a férfiak lefagyasztathatják az ivarsejtjeiket későbbi, saját felhasználásra, de a hölgyek számára ez nem engedélyezett.
Az ESHRE által végzett kutatások is bizonyítják, hogy az ilyen szigorú szabályozást a külföldi, orvosi célú utazással „játsszák” ki a leggyakrabban: petesejt adományozásért Spanyolországba, donorspermáért Belgiumba és petesejt fagyasztásért Angliába utaznak a páciensek. A 130 specialista által aláírt javaslat tiszta helyzetet teremtene és szükségtelenné tenné ezeket a külföldi gyógykezeléseket. A Focus on Reproduction c. kiadványban tavaly, a mesterséges megtermékenyítés európai jogi szabályozásával kapcsolatosan megjelent összefoglaló is jól mutatta mekkora az elmaradás Franciaország és a környező országok között, annak ellenére, hogy a francia állam igen bőkezűen támogatja az IVF kezeléseket.
A Francia tiltakozást az teszi leginkább figyelemreméltóvá, hogy a nyílt levél aláírói bevallották, hogy rendszeresen segítettek a hozzájuk forduló pároknak és egyedülálló hölgyeknek abban, hogy hozzáférjenek a számukra szükséges, de Franciaországban tiltott eljárásokhoz. Az aláíró IVF specialisták vezetője, Prof. René Frydman elmondta, hogy amennyiben javaslataik elfogadásra kerülnek, az nagy előrelépést jelenthet a hölgyeknek abban, hogy szabadon dönthessenek a saját testüket érintő kérdésekben.
Dr. Vereczkey Attila a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet orvosigazgatója elmondta, hogy hazánkban is sajnos nagyon sok a jogi és szabályozási anomália.
A magyar pácienseknek sincs hozzáférése olyan nemzetközileg elterjedt és klinikailag igazolt eljáráshoz, mint például a PGD-A/PGS (az embriók anyaméhbe történő visszaültetés előtti genetikai vizsgálata, amellyel az embriók kromoszóma számának rendellenességei kimutathatóak). Ezen eljárás a magyar meddő párok részére hozzáférhető volt már 2010-2015 között, de sajnálatos módon az Egészségügyi Tudományos Tanács Humán Reprodukciós Bizottsága (ETT-HRB) ezt – a világon egyedülálló módon – kutatásnak minősítette. Így a magyar pároknak is külföldre kell utaznia, ha nem akarják, hogy az IVF eljárás során életképtelen, vagy súlyos genetikai rendellenességet hordozó embriót ültessenek vissza. Dr. Vereczkey Attila szerint ezzel a tiltó határozattal súlyosan sérül a meddő párok hatékonyabb eljárásokhoz való hozzáférésének joga.
Dr. Vereczkey Attila azt is elmondta, hogy munkacsoportja és ő maga is több éve küzd azért, hogy Magyarországon ne érje hátrány a fogantatási nehézséggel küzdő párokat, és az IVF kezelések terén a legmodernebb, a minőséget és az eredményességet növelő, tudományosan bizonyított eljárásokat alkalmazhassák.
A bejegyzés az ESHRE Focus on Reproduction c. 2016. májusi kiadványában megjelent „French ART protest” c. cikke alapján készült.
Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet