A koleszterin egy minden emberi sejtben megtalálható vegyület, mely nagyrészt a májban termelődik, kisebb részben pedig táplálék útján kerül a szervezetünkbe. A jó koleszterin igen hasznos, hiszen védi az érfalakat, az epesavak egyik fontos alkotója és többféle anyag, köztük hormonok, illetve a betegség megelőzésében fontos szerepet játszó D-vitamin előállításában is részt vesz.
A koleszterin termékenységre gyakorolt hatása kapcsán végeztek egy kutatást, amelyben 501 olyan pár vett részt, akik addig sikertelenül próbálkoztak gyermeknemzéssel, de meddőségi kezelésben még nem vettek részt. A 18 és 44 év közötti párokat egy évig vizsgálták, illetve addig, amíg a nő teherbe nem esett. A vizsgált párok kétharmadának sikerült a fogamzás, nagyjából száz pár időközben kilépett a kutatásból és 54 pár próbálkozott tovább sikertelenül.
A rossz koleszterin káros, betegségek kialakulásához vezető hatásairól igen gyakran hallhatunk. A leggyakrabban a szív-és érrendszeri betegségek kapcsán emlegetik, de számos más egészségügyi probléma forrása lehet. Nemcsak a civilizációs betegségek, de állítólag a nőgyógyászati problémák kockázatát is megnöveli: káros hatással lehet a termékenységre és késleltetheti a fogamzást.
A kutatásban résztvevők mindegyikének megmérték a koleszterinszintjét, nem választva külön a jó és rossz koleszterint, csak a szabad értéket nézték. Az eredmény azt mutatta, hogy a sikertelenül próbálkozó pároknak volt átlagosan a legmagasabb koleszterinszintje.
A vizsgálat során általánosan is összefüggést mutattak ki a koleszterinszint és a termékenységi esély között: minél magasabb volt egy pár tagjainak a koleszterinszintje, úgy csökkent a termékenységi esélyük, annál nehezebbé vált a fogamzás.
A magas koleszterinszint és a meddőség összefüggéseiről a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet Kft. dietetikusát, Rabb Edinát kérdeztük:
“Véleményem szerint a magas koleszterinszint nemcsak a krónikus betegségek kialakulását befolyásolhatja, hanem a szervezetünk mindenkori válaszát, reakcióját is. Így ennek megfelelve úgy gondolom, hogy igen, lehet kapcsolat a meddőség kialakulása és magas koleszterinszint között.”
Az a kérdés, hogy a nők, vagy a férfiak, esetleg mindkét fél termékenységére hat károsan a magas koleszterinszint még nem tisztázott, a dietetikus szerint egyik része sem állítható biztosan. Az általa ismert kutatások alapján a koleszterinszint befolyása a spermaképződésre és annak minőségére még tisztázatlan. Mindemellett, a dietetikus úgy véli, ami nincs bizonyítva, még nem biztos, hogy nem is létezik, hiszen tanulmányok születtek már ebben a kérdéskörben, csupán végleges válasz nem.
A szakember szerint bizonyos esetekben van esély arra, hogy a pár életmódváltásával a kívánt gyermekáldás bekövetkezzen. Ehhez azonban mindenképp érdemes dietetikussal konzultálni, hiszen sajnos sok esetben rossz forrásokra hagyatkoznak a páciensek. Ennek következtében előfordulhat, hogy étrend szempontjából olyan korlátozásokat alakítanak ki, amelyek szükségtelenek, sőt a gyermekáldás szempontjából akár károsak is lehetnek.
Rabb Edina szerint érdemes a lehető legideálisabb állapotba hozni a szervezetet a cél elérése érdekében, hogy ez kétséget kizáróan ne lehessen oka az esetleges terméketlenségnek.
Következő cikkünkben a dietetikus gyermekvállalás előtt álló párok számára javasolt alapvető életmódbeli és táplálkozási tanácsait foglaljuk össze.