Klinikánk páciensei közül többen vállalkoztak már arra, hogy elmeséljék történetüket és azt, milyen utat jártak be addig, amíg végre megérkezett a várva várt kisbaba a családba. A történetekhez kapcsolódóan nagyon sok kérdés érkezett hozzánk olyan pároktól, akik még az út elején járnak, és akiknek ismeretlen még a lombikkezelések világa.
Az egyik ilyen pár, aki a Versys Clinics-nél kezdte el a meddőségi kivizsgálásokat, Sára és Gergő volt. Ők is olvasták korábban a Versys Blogon a pácienseink beszámolóit, és elmondásuk szerint sok erőt merítettek azokból, ezért vállalkoztak arra, hogy blogunkon megosszák történetüket, hogy az érdeklődők jobban belelássanak a lombikkezelések folyamatába.
Sára és Gergő története – a korábbiakkal ellentétben – tehát még csak most kezdődik. Az elkövetkezendő hónapokban el fogjuk kísérni őket életük talán legmeghatározóbb útján, amiről blogunkon most a 2. beszámolót olvashatják.
Sára és Gergő története – 2. rész
Szeretném azzal kezdeni, hogy nagyon sok pozitív visszajelzést kaptunk a történetünk megosztásával kapcsolatosan, ami igazán jólesett mindkettőnknek. Az előző beszámolómat akkor hagytam abba, amikor még a kivizsgálások előtt álltunk. Nagyon sok minden történt velünk azóta. Dr. Vereczkey Attila javaslatára mindketten egy alapos kivizsgáláson estünk át. Először nagyon megijedtem attól, hogy mennyi vizsgálatra el kell mennünk, de a doktor úr elmondta, hogy ezekre azért van szükség, mert a Versys Clinics-en a meddőséget komplex szemléletben kezelik. Arra is rávilágított, hogy nagyon sok dolog állhat a fogantatási nehézségeink mögött, így egy fő probléma mellett sok apróbb dolog is lehet. Ahhoz, hogy sikerrel járjunk, tudnunk kell mi a helyzet mindkettőnkkel.
Az igazat bevallva, kicsit feleslegesnek és túlzónak éreztem ezt az alaposságot – persze akkor még nem tudtam, amit most tudok. Így utólag nyugodt szívvel mondhatom, hogy nem is volt olyan borzasztó a sok vizsgálat. Sokkal rosszabbra számítottam. A nőgyógyászati vizsgálat mellett megnézték a méh üregét és a petevezetékek átjárhatóságát (ez az ún. HYCOSY), illetve volt egy összetett vérvizsgálat is. Gergőnél is volt egy komplex vérvizsgálat és egy vírus és baktériumszűréssel kiegészített spermiogram is.
Az összes vizsgálat eredményét kb. három hét múlva kaptuk meg, amikor újra találkoztunk Vereczkey doktor úrral és Dr. Fazekas Anita doktornővel, aki a kezelőorvosom lett.
Izgultunk mindketten, de ez most más volt, mint korábban. Valahogy bennünk volt az, hogy akármi is derül ki, biztosan segíteni fognak nekünk. Dr. Fazekas Anita a konzultáción elmondta nekünk a kivizsgálások eredményét. Sajnos beigazolódott a korai petefészek kimerülés gyanúja: az AMH szintem nagyon alacsony, míg az FSH hormonszintem pedig magas volt. Erre fel voltunk készülve, de ami ez után következett, az mindkettőnket nagyon mellbe vágott. Sajnos nem álltak meg itt a dolgok, és kiderült, hogy Gergőnél is rossz lett a spermiogram eredménye, nagyon alacsony a spermiumok száma nála.
A doktornő végig nagyon őszintén beszélt velünk, ismertette a lehetőségeket és azt, hogy mire számíthatunk az ő szakmai tapasztalat alapján. Elmondta, hogy az én állapotom már önmagában is indokolja a mesterséges megtermékenyítést, de Gergő alacsony spermaszámával együtt, spontán szinte semmi esélyünk sincs arra, hogy gyermekünk szülessen.
Az első kérdésünk az volt, hogyan tudunk akkor most haladni, mit kell tennünk ahhoz, hogy szülővé tudjunk válni. Mindketten azon aggódtunk, hogy lehet-e így még saját gyermekünk, vagy ivarsejt, esetleg embriódonációra lesz szükségünk. Fazekas doktornő azonnal megnyugtatott bennünket, és elmondta, hogy mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy megszülessen a saját kisbabánk.
Ezután felvázolta nekünk a kezelési tervet. Azt mondta, hogy mihamarabb el kell kezdenünk a petefészek stimulációt és a leszívás során nyert petesejteket közvetlen spermium befecskendezéssel fogják majd megtermékenyíteni. A következő ciklusom utolsó napjaiban kezdődik majd a kb. 3 hetes stimuláció, amelynek során injekcióznom kell magam. Ezt követően kerül sor az érett petesejtek leszívására, és azok megtermékenyítésére. Gergőnek majd újra mintát kell adnia ehhez.
Dr. Fazekas Anita elmondta, hogy a sikeres megtermékenyülés után 5 napos embriót ültetnek majd be a méhembe. Gergő félig viccesen megjegyezte, hogy ikreket szeretnénk. Erre a doktornő elmondta, hogy a legújabb tudományos eredményeket figyelembe véve, a Versys Clinics-en egy embrió beültetését javasolják, mivel több embrió egyidejű beültetése bizonyítottan nem növeli a teherbeesés esélyét. Hozzátette még, hogy az ikerterhességnek igen nagy az édesanyákra és a babákra nézve is a kockázata.
A konzultáció után nem mentünk rögtön haza. Órákig sétáltunk a városban, próbáltuk átgondolni, amit hallottunk. Az a bizakodás, amit a doktornővel történt megbeszélés során éreztünk, estére teljesen elmúlt. Szinte semmit nem aludtam azon az éjszakán, és Gergő is csak forgolódott mellettem. Mivel jött a hétvége, volt időnk mindent átbeszélni. Csak a szüleinknek mondtunk el minden részletet, másokkal nem akartunk még beszélni.
A következő találkozónk már az asszisztens hölgyekkel volt a stimuláció indulása előtt. Gergő is elkísért engem, mert segíteni szeretne nekem, és tudja, hogy mennyire félek az injekcióktól. Nagyon kedvesen fogadtak bennünket, jó volt azt érezni, hogy figyelnek ránk, nem sürgetnek bennünket, és türelemmel megválaszolják az összes kérdésünket.
Miután részletesen átbeszéltünk mindent, az egyik asszisztens hölgy pontról pontra elmondta nekem azt, hogyan kell majd az injekciókat beadnom. Nagyon nagy segítséget jelent ez nekem. A találkozó végén megkaptam a gyógyszeradagomat, és azzal engedtek el, hogy hívjam őket, ha bármi kérdésem lenne, vagy elbizonytalanodnék.
Itt tartunk most. Holnap kell elkezdenem az injekciók beadását. Nagyon vegyes érzelmeim vannak ezzel kapcsolatosan: félek is kicsit, de nagyon várom már, hogy elinduljon a folyamat, és végre megtörténjen, amire olyan régóta várunk. Szurkoljanak, kérem nekünk!
Gerő és Sára
2017. Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet
Köszönjük Gergő és Sára segítségét! A kép illusztráció.