A rákos megbetegedések kezelésének fejlődése napjainkra lehetővé tette, hogy egyre több gyermek és felnőtt nyerje vissza a hosszú élet esélyét. Mivel érthető módon ezeknek a páciensek elsődleges célja a gyógyulás lehetőségének megteremtése, ezért sajnos sokszor nem tájékozódnak arról, hogy milyen hosszú távú mellékhatásai lehetnek a kezelések megkezdésének. Napjainkban már tudjuk, hogy a kemo- és sugárterápiának egyik igen gyakori szövődménye a meddőség, hiszen általuk a rákos sejtek mellett reprodukciós szerveink is fokozottan ki vannak téve a károsodásnak. A Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet Onkofertilitás munkacsoportja egy olyan világszínvonalú módszer elvégzésére kapta meg a kutatási engedélyt, amely mostantól Magyarországon is elérhető a rákos megbetegedéssel küzdő nők számára, ezáltal megteremtve a sikeres gyermekvállalás esélyét a gyógyulást követően.
A mai orvostudomány a rákos megbetegedések miatti termékenység megőrzésére több megoldást is kínál. A férfiaknál ez is egyszerűbb, hiszen az onkológiai kezelés előtt néhány alkalommal adott minta segítségével egy spermabankban gyakorlatilag korlátlan ideig megőrizhető a termékenység.
Nők esetében a kérdés jóval összetettebb és több módszer is rendelkezésre áll. Az első lehetőség az embriófagyasztás. Ez ugyanúgy történik mint egy hagyományos lombikbébi program: leszívják a petesejtet, mesterségesen megtermékenyítik, majd a gyógyulást követően lombikbébi program segítségével visszaültetik az embriót az anyaméhbe. A módszer előnye, hogy már bevett eljárásnak minősül, emellett az embriók szerencsére jól reagálnak a fagyasztásra. Hátránya viszont, hogy hormonális stimulációt igényel, ezáltal néhány héttel később kezdhető meg az onkológiai kezelés, a petesejt megtermékenyítéséhez spermium szükséges, amely tartós kapcsolat hiánya esetén csak anonim spermadonációval lehetséges. Egy lombikprogram során pedig csak korlátozott mennyiségű embrió nyerhető, ami azért rizikó, mert nem biztos, hogy alkalmas arra, hogy a beültetést követően gyermek szülessen belőle.
A másik ismert megoldás a petesejt fagyasztás, amelynek a legnagyobb előnye, hogy nem szükséges spermium a petesejtek fagyasztásához. Hátránya ugyanakkor, hogy a petesejtek sokkal rosszabbul reagálnak a fagyasztásra, mint az embriók. Ez az eljárás szintén hormonális stimulációt igényel és csak korlátozott számú petesejt megőrzését teszi lehetővé, hiszen a hormonális stimuláció alkalmával a petefészkek teljesítménye egyéntől függően serkenthető.
A Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet Magyarországon elsőként elérhetővé tette a petefészekszövet-fagyasztás eljárást a rákos megbetegedéssel diagnosztizált, gyermekre vágyó nők számára. Mivel az eljárás világszerte újdonságnak számít, ezért még kevés klinikai adat áll a rendelkezésre. Ennek egyik legfontosabb oka az, hogy az onkológiai kezelést követően sokszor több év tünetmentes periódus szükséges ahhoz, hogy biztonsággal onkológiai vizsgálatot követően visszaültethető legyen a petefészekszövet.
Az eljárás legnagyobb előnye, hogy a petefészekszövet nagyon jól reagál a fagyasztásra, így a termékenysége szinte korlátlan mennyiségben megőrizhető. Egy petefészekszövet-csíkban ugyanis várhatóan több ezer petesejt található, amely a gondos szövettani vizsgálatot követően visszaültetve lehetővé teheti azt is, hogy az onkológiai megbetegedésből gyógyult nők természetes úton újra képesek legyenek a gyermekvállalásra, mert saját petesejtjük kezd termelődni. A visszaültetett petefészekszövetnek köszönhetően jó eséllyel visszaállítható a hormonműködés is, így a külföldi kutatások alapján a petefészekszövet-visszaültetést követően akár természetes úton is sikerülhet a gyermekvállalás.
Magyarországon ez az eljárás a kutatási engedélyt kapott, így ennek köszönhetően elérhetővé vált a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézetben. A beavatkozás térítésmentes.
További információ: www.versysclinics.com e-mail: info@versysclinics.com